VÄRLDSMÄSTERSKAPEN HOPPNING HAAG 1994
Individuellt
1. Franke Sloothaak - San Patrignano Weihaiwej GER
2. Michel Robert - Miss San Patrignano FRA
3. Sören von Rönne - Taggi GER
4. Ludger Beerbaum - Almox Ratina Z GER
Lag
1. TYSKLAND
(Franke Sloothaak - San Patrignano Weihaiwej, Sören von Rönne - Taggi, Dirk Hafemeister - PS Priamos, Ludger Beerbaum - Almox Ratina Z)
2. FRANKRIKE
(Roger-Yves Bost - Souviens Toi III Equus, Philippe Rozier - Baiko Rocco V, Eric Navet - Waiti Quito de Baussy, Michel Robert - Miss San Patrignano)
3. SCHWEIZ
(Thomas Fuchs - Major AC Folien, Stefan Lauber - Lugana II, Markus Fuchs - Interpane Goldlights, Lesley McNaught-Mändli - Pirol IV)
4. BRASILIEN
(Andre Johannpeter - Cassiana Joter, Luciana Diniz - Graf Grande, Nelson Pessoa - Chouman, Rodrigo Pessoa - Loro Piana Special Envoy)
5. USA
(Susan Hutchison - Samsung Woodstock, Patty Stovel - Mont Cenis, Tim Grubb - Elan Denizen, Leslie Lenehan - Charisma)
6. STORBRITANNIEN
7. KANADA
8. HOLLAND
9. IRLAND
10. ITALIEN
11. SVERIGE
(Rolf-Göran Bengtsson - Paradiso, Royne Zetterman - Irco Mena, Peter Eriksson - Robin Z)
12. SPANIEN
13. MEXICO
14. BELGIEN
15. AUSTRALIEN
16. SYDAFRIKA
17. DANMARK
18. JAPAN
19. ÖSTERRIKE
20. NORGE
1. Franke Sloothaak - San Patrignano Weihaiwej GER
2. Michel Robert - Miss San Patrignano FRA
3. Sören von Rönne - Taggi GER
4. Ludger Beerbaum - Almox Ratina Z GER
Lag
1. TYSKLAND
(Franke Sloothaak - San Patrignano Weihaiwej, Sören von Rönne - Taggi, Dirk Hafemeister - PS Priamos, Ludger Beerbaum - Almox Ratina Z)
2. FRANKRIKE
(Roger-Yves Bost - Souviens Toi III Equus, Philippe Rozier - Baiko Rocco V, Eric Navet - Waiti Quito de Baussy, Michel Robert - Miss San Patrignano)
3. SCHWEIZ
(Thomas Fuchs - Major AC Folien, Stefan Lauber - Lugana II, Markus Fuchs - Interpane Goldlights, Lesley McNaught-Mändli - Pirol IV)
4. BRASILIEN
(Andre Johannpeter - Cassiana Joter, Luciana Diniz - Graf Grande, Nelson Pessoa - Chouman, Rodrigo Pessoa - Loro Piana Special Envoy)
5. USA
(Susan Hutchison - Samsung Woodstock, Patty Stovel - Mont Cenis, Tim Grubb - Elan Denizen, Leslie Lenehan - Charisma)
6. STORBRITANNIEN
7. KANADA
8. HOLLAND
9. IRLAND
10. ITALIEN
11. SVERIGE
(Rolf-Göran Bengtsson - Paradiso, Royne Zetterman - Irco Mena, Peter Eriksson - Robin Z)
12. SPANIEN
13. MEXICO
14. BELGIEN
15. AUSTRALIEN
16. SYDAFRIKA
17. DANMARK
18. JAPAN
19. ÖSTERRIKE
20. NORGE