OLYMPISKA MÄSTARE DRESSYR GENOM TIDERNA
1912 (STOCKHOLM, SVERIGE)
1. CARL BONDE - EMPEROR SWE
2. GUSTAF A BOLTENSTERN - NEPTUN SWE
3. HANS VON BLIXEN-FINECKE - MAGGIE SWE
1920 (ANTWERPEN, BELGIEN)
1. JANNE LUNDBLAD - UNO SWE
2. BERTIL SANDSTRÖM - SABEL SWE
3. HANS VON ROSEN - RUNNING SISTER SWE
1924 (PARIS, FRANKRIKE)
1. ERNST VON LINDER - PICCOLOMINI SWE
2. BERTIL SANDSTRÖM - SABEL SWE
3. XAVIER F LESAGE - PLURAMOL FRA
1928 (AMSTERDAM, HOLLAND)
1. CARL FRIEDERICH VON LANGEN - DRAUFGÄNGER GER
2. PIERRE MARION - LINON FRA
3. RAGNAR OLSON - GÜNSTLING SWE
LAG
1. TYSKLAND
(CARL FRIEDERICH VON LANGEN - DRAUFGÄNGER, HERMANN LINKENBACH - GIMPEL, EUGEN FRHR V LOTZBECK - CARACALLA)
2. SVERIGE
(RAGNAR OLSON - GÜNSTLING, JANNE LUNDBLAD - BLACKMAR, CARL BONDE - INGO)
3. HOLLAND
(JAN H VAN REEDE - HANS, PIERRE M R VERSDTEEGH - HIS EXELLENCE, GERARD W LE HEUX - VALÉRIE
1932 (LOS ANGELES, USA)
1. XAVIER F LESAGE - TAINE FRA
2. PIERRE MARION - LINON FRA
3. HIRAM E TUTTLE - OLYMPIC USA
LAG
1. FRANKRIKE
(XAVIER LESAGE - TAINE, CHARLES MARION - LINON, ANDRÉ JOUSSEAUME - SORELTA)
2. SVERIGE
(THOMAS BYSTRÖM - GULLIVER, GUSTAF ADOLF BOLTENSTERN JR - INGO, BERTIL SANDSTRÖM - KRETA)
3. USA
(HIRAM TUTTLE - OLYMPIC, ISAAC KITTS - AMERICAN LADY, ALVIN MOORE - WATER PAT)
1936 (BERLIN, TYSKLAND)
1. HEINZ POLLAY - KRONOS GER
2. FRIEDERICH GERHARD - ABSINTH GER
3. ALOIS PODHAJSKY - NERO - GDR
LAG
1. TYSKLAND
(HEINZ POLLAY - KRONOS, FRIEDERICH GERHARD - ABSINTH, HERMANN V OPPELN-BRONIKOWSKI - GIMPEL)
2. FRANKRIKE
(ANDRÉ JOUSSEAUME - FAVORITE, GERARD DE BALLORE - DEBAUCHEUR, DANIEL GILLOIS - NICOLAS)
3. SVERIGE
(GREGOR ADLERCREUTZ - TERESINA, SVEN COLLIANDER - KAL XX, FOLKE SANDSTRÖM - PERGOLA)
1948 (LONDON, STORBRITANNIEN)
1. HANS MOSER - HUMMER SUI
2. ANDRÉ JOUSSEAUME - HAPAGNON FRA
3. GUSTAF A BOLTENSTERN - TRUMPF SWE
LAG
1. FRANKRIKE
(ANDRÉ JOUSSEAUME - HARPAGNON, JEAN SAINT-FORT PAILLARD - SOUS-LES-CEPS, MAURICE BURET - SAINT QUEEN)
2. USA
(ROBERT BORG - KLINGSOR, EARL THOMSON - PANCRAFT, FRANK HENRY - RENO OVERDO)
3. PORTUGAL
(FERNANDO PAES - MATAMAS, FRANCISCO VALADAS - FEITICO, LUIS MENA E SILVA - FASCINATE)
1952 (HELSINGFORS, FINLAND)
1. HENRI ST CYR - MASTER RUFUS SWE
2. LIS HARTEL - JUBILEE DEN
3. ANDRÉ JOUSSEAUME - HARPAGNON FRA
LAG
1. SVERIGE
(HENRI ST CYR - MASTER RUFUS, GUSTAF ADOLF BOLTENSTERN JR - KREST, GEHNÄLL PERSSON - KNAUST)
2. SCHWEIZ
(GOTTFRIED TRACHSEL - KURSUS, HENRI CHAMMARTIN - WÖHLER, GUSTAV FISCHER - SOLIMAN)
3. VÄSTTYSKLAND
(HEINZ POLLAY - ANDULAR, IDA VON NAGEL - AFRIKA, FRITZ TIEDEMANN - CHRONIST)
1956 (STOCKHOLM, SVERIGE)
1. HENRI ST CYR - JULI SWE
2. LIS HARTEL - JUBILEE DEN
3. LISELOTT LINSENHOFF - ADULAR FRG
LAG
1. SVERIGE
(HENRI ST CYR - JULI, GEHNÄLL PERSSON - KNAUST, GÖSTA BOLTENSTERN JR - KREST)
2. VÄSTTYSKLAND
(LISELOTT LINSENHOFF - ANDULAR, HANNELORE WEYGAND - PERKUNOS, ANNELIESE KÜPPERS - AFRIKA)
3. SCHWEIZ
(GOTTFRIED TRACHSEL - KURSUS, HENRI CHAMMARTIN - WÖHLER, GUSTAV FISCHER - VASELLO)
1960 (ROM, ITALIEN)
1. SERGEJ FILATOV - ABSENT URS
2. GUSTAV FISCHER - WALD SUI
3. JOSEF NECKERMANN - ASBACH FRG
1964 (TOKYO, JAPAN)
1. HENRI CHAMMARTIN - WOERMAN SUI
2. HARRY BOLDT - REMUS FRG
3. SERGEJ FILATOV - ABSENT URS
LAG
1. VÄSTTYSKLAND
(HARRY BOLDT - REMUS, REINER KLIMKE - DUX, JOSEF NECKERMANN - ANTOINETTE)
2. SCHWEIZ
(HENRI CHAMMARTIN - WOERMAN, GUSTAV FISCHER - WALD, MARIANNE GOSSWEILER - STEPHAN)
3. SOVJETUNIONEN
(SERGEJ FILATOW - ABSENT, IWAN KISIMOW - ICHOR, IWAN KALITA - MOAR)
5. SVERIGE
(WILLIAM HAMILTON - DELICADO, HANS WIKNE - GASPARI, BENGT LJUNGQUIST - KARAT)
1968 (MEXICO, MEXICO)
1. IVAN KIZIMOV ICHOR URS
2. JOSEF NECKERMANN - MARIANO FRG
3. REINER KLIMKE - DUX FRG
LAG
1. VÄSTTYSKLAND
(JOSEF NECKERMANN - MARIANO, REINER KLIMKE - DUX, LISELOTT LINSENHOFF - PIAFF)
2. SOVJETUNIONEN
(IVAN KIZIMOV - ICHOR, IVAN KALITA - ABSENT, YELENA PETUSHKOVA - PEPEL)
3. SCHWEIZ
(GUSTAV FISCHER - WALD, HENRI CHAMMARTIN - WOLFDIETRICH, MARIANNE GOSSWEILER - STEPHAN)
1972 (MÜNCHEN, VÄSTTYSKLAND)
1. LISELOTT LINSENHOFF - PIAFF FRG
2. ELENA PETUSHKOVA - PEPEL URS
3. JOSEF NECKERMANN - VENETIA FRG
LAG
1. SOVJET
(JELENA PETUSCHKOWA - PEPEL, IWAN KISIMOW - ICHOR, IWAN KALITA - TARIF)
2. VÄSTTYSKLAND
(LISELOTT LINSENHOFF - PIAFF, JOSEF NECKERMANN - VENETIA, KARIN SCHLÜTER - LIOSTRO)
3. SVERIGE
(ULLA HÅKANSON - AJAX, NINNA SCHWAB - CASANOVA, MAUD VON ROSEN - LUCKY BOY)
1976 (MONTREAL, KANADA)
1. CHRISTINE STÜCKELBERGER - GRANAT SUI
2. HARRY BOLDT - WOYCECK FRG
3. REINER KLIMKE - MEHMED FRG
LAG
1. VÄSTTYSKLAND
(HARRY BOLDT - WOYCEK, REINER KLIMKE - MEHMED, GABRIELA GRILLO - ULTIMO)
2. SCHWEIZ - CHRISTINE STÜCKELBERGER - GRANAT, ULRICH LEHMANN - NIDIN, DORIS RAMSEIER - ROCH)
3. USA
(HILDA GURNEY - KEEN, DOROTHY MORKIS - KONACO, EDITH MASTER - DAHLWITZ)
1980 (MOSKVA, SOVJETUNIONEN)
1. ELISABETH THEURER - MON CHÉRIE AUT
2. YURIY KOVSHOV - IGROK URS
3. VICTOR UGRYUMOV - SHKVAL URS
LAG
1. SOVJET
(YURIY KOVSHOV - IGROK, VICTOR UGRYUMOV - SHKVAL, VJERA MISEVICH - PLOT)
2. BULGARIEN
(PETAR MANDAJIEV - CHTCHIBOR, SVETOSLAV IVANOV - ALEKO, GEORGI GADJEV - UNIMATELEN)
3. RUMÄNIEN
(ANGHELACHE DONESCU - DOR, PETRE ROSCA - DERBIST, DUMITRU VELICU - DEZEBAL)
1984 (LOS ANGELES, USA)
1. REINER KLIMKE - AHLERICH FRG
2. ANNE-GRETHE JENSEN-TÖRNBLAD - MARZOG DEN
3. OTTO HOFER - LIMANDUS SUI
LAG
1. VÄSTTYSKLAND
(HERBERT KRUG - MUSCADEUR, UWE SAUER - MONTEVIDEO, REINER KLIMKE - AHLERICH)
2. SCHWEIZ
(OTTO HOFER - LIMANDUS, CHRISTINE STÜCKELBERGER - TANSANIT, AMY-C DE BARY - AINTREE)
3. SVERIGE
(LOUISE NATHHORST - INFERNO, INGAMAY BYLUND - ALEKS, ULLA HÅKANSON - FLYINGE FLAMINGO)
1988 (SEOUL, KOREA)
1. NICOLE UPHOFF - REMBRANDT FRG
2. MARGIT OTTO CRÉPIN - CORLANDUS FRA
3. CHRISTINE STÜCKELBERGER - GAUGIN DE LULLY SUI
LAG
1. VÄSTTYSKLAND
(REINER KLIMKE - AHLREICH, ANN-KATRIN LINSENHOFF - COURAGE, MONICA THEODORESCU - GANIMEDES, NICOLE UPHOFF - REMBRANDT)
2. SCHWEIZ
(OTTO HOFER - ANDIAMO, CHRISTINE STÜCKELBERGER - GAUGIN DE LULLY, DANIEL RAMSEIER - RANDOM, SAMUEL SCHATZMANN - ROCHUS)
3. SOVJET
(YURI KOVCHOV - BAIN, OLGA KLIMKO - BUKET, NINA MENKOVA - DIKSON, ANATOLI TANKOV - IZHARSK)
11. SVERIGE
(EVA LINDSTEN - CELLO, ULLA HÅKANSON - CESAM, LOUISE NATHHORST - CHIRAC, LARS ANDERSSON - FLYINGE HERKULES)
1992 (BARCELONA, SPANIEN)
1. NICOLE UPHOFF - REMBRANDT GER
2. ISABELL WERTH - GIGOLO GER
3. KLAUS BALKENHOL - GOLDSTERN GER
LAG
1. TYSKLAND
(NICOLE UPHOFF - REMBRANDT, MONICA THEODORESCU - GRUNOX, ISABELL WERTH - GIGOLO, KLAUS BALKENHOL - GOLDSTERN)
2. HOLLAND
(ANKY VAN GRUNSVEN - OLYMPIC BONFIRE, ANNE-MARIE SANDERS - OLYMPIC MONTREUX, TINEKE BARTELS - OLYMPIC COURAGE, ELLEN BONTJE - OLYMPIC LARIUS)
3. USA
(CHARLOTTE BREDAHL - MONSIEUR, MICHAEL POULIN - GRAF GEORGE, ROBERT DOVER - LECTRON, CAROL LAVELL - GIFTED)
4. SVERIGE
(ANNICA WESTERBERG - TAKTIK, ANN BEHRENFORS - LEROY, EVA-KARIN OSCARSSON-GÖTHBERG - LILLE CLAUS, TINNE VILHELMSON - CAPRICE)
1996 (ATLANTA, USA)
1. ISABELL WERTH - GIGOLO GER
2. ANKY VAN GRUNSVEN - BONFIRE NED
3. SVEN ROTHENBERGER - WEYDEN NED
LAG
1. TYSKLAND
(ISABELL WERTH - GIGOLO, KLAUS BALKENHOL - GOLDSTERN, MONICA THEODORESCU - GRUNOX, MARTIN SCHAUDT - DURGO)
2. HOLLAND
(TINEKE BARTELS DE VRIES - BABRIA, SVEN ROTHENBERGER - WEYDEN, ANKY VAN GRUNSVEN - BONFIRE, GONNELIEN ROTHENBERGER - DONDOLO)
3. USA
(ROBERT DOVER - METALLIC, MICHELLE GIBSON - PERON, STEFFEN PETERS - UDON, GUENTER SEIDEL - GRAF GEORGE)
5. SVERIGE
(TINNE VILHELMSON - CAPRICE, ANNETTE SOLMELL - FLYINGE STRAUSS, ULLA HÅKANSON - FLYINGE BOBBY, LOUISE NATHHORST - LRF WALK ON TOP)
2000 (SYDNEY, AUSTRALIEN)
1. ANKY VAN GRUNSVEN - BONFIRE NED
2. ISABELL WERTH - GIGOLO GER
3. ULLA SALZGEBER - RUSTY GER
LAG
1. TYSKLAND
(ISABELL WERTH - GIGOLO, ALEXANDRA SIMONS DE RIDDER, CHACOMO, ULLA SALZGEBER - RUSTY, NADINE CAPELLMANN - FARBENFROH)
2. HOLLAND
(ANKY VAN GRUNSVEN - BONFIRE, ELLEN BONTJE - SILVANO, ARJEN TEEUWISSEN - GOLIATH, COBY VAN BAALEN - FERRO)
3. USA
(ROBERT DOVER - RANIER, SUSAN BLINKS - FLIM FLAM, GUENTER SEIDL - FOLTAIRE, CHRISTINE TRAURIG - ETIENNE)
9. SVERIGE
(ULLA HÅKANSON - FLYINGE BOBBY, JAN BRINK - BRIAR, TINNE VILHELMSON - CEZAR, PETHER MARKNE - AMIRAL)
2004 (ATEN, GREKLAND)
1. ANKY VAN GRUNSVEN - SALINERO NED
2. ULLA SALZGEBER - RUSTY GER
3. BEATRIZ FERRER-SALAT - BEAUVALAIS SPA
LAG
1. TYSKLAND
(HEIKE KEMMER - BONAPARTE, HUBERTUS SCHMIDT - WANSUELA SUERTE, MARTIN SCHAUDT - WELLTALL, ULLA SALZGEBER - RUSTY)
2. SPANIEN
(BEATRIZ FERRER-SALAT - BEAUVALAIS, JUAN ANTONIO JIMENEZ - GUIZO, IGNACIO RAMBLA - OLEAJE, RAFAEL SOTO - INVASOR)
3. USA
(LISA WILCOX - RELEVANT, GUENTER SEIDEL - ARAGON, DEBORAH MCDONALD - BRENTINA, ROBERT DOVER - KENNEDY)
6. SVERIGE
(LOUISE NATHHORST - GUINNESS, MINNA TELDE - SACK, TINNE VILHELMSON - JUST MICKEY, JAN BRINK - BRIAR)
2008 (PEKING, KINA)
1. ANKY VAN GRUNSVEN - SALINERO NED
2. ISABELL WERTH - SATCHMO GER
3. HEIKE KEMMER - BONAPARTE GER
LAG
1. TYSKLAND
(HEIKE KEMMER - BONAPARTE, NADINE CAPELLMANN - ELVIS, ISABELL WERTH - SATCHMO)
2. NEDERLÄNDERNA
(HANS PETER MINDERHOUD - NADINE, IMKE SCHELLEKENS-BARTELS - SUNRISE, ANKY VAN GRUNSVEN - SALINERO)
3. DANMARK
(ANNE VAN OLST - CLEARWATER, NATALIE ZU SAYN-WITTGENSTEIN - DIGBY, ANDREAS HELGSTRAND - DON SHUFRO)
4. SVERIGE
(JAN BRINK - BRIAR, TINNE VILHELMSON-SILFVÉN - SOLOS CAREX, PATRIK KITTEL - FLORESCO)
2012 (LONDON, STORBRITANNIEN)
1. CHARLOTTE DUJARDIN - VALEGRO GBR
2. ADELINDE CORNELISSEN - PARZIVAL NED
3. LAURA BECHTOLSHEIMER - MISTRAL HOJRIS GBR
LAG
1. STORBRITANNIEN
(CARL HESTER - UTHOPIA, LAURA BECHTOLSHEIMER - MISTRAL HOJRIS, CHARLOTTE DUJARDIN - VALEGRO)
2. TYSKLAND
(DOROTHEE SCHNEIDER - DIVA ROYAL, KRISTINA SPREHE - DESPERADOS, HELEN LANGEHANENBERG - DAMON HILL)
3. NEDERLÄNDERNA
(ANKY VAN GRUNSVEN - SALINERO, EDWARD GAL - UNDERCOVER, ADELINDE CORNELISSEN - PARZIVAL)
5. SVERIGE
(MINNA TELDE - SANTANA, TINNE VILHELMSON-SILFVÉN - DON AURIELLO, PATRIK KITTEL - SCANDIC)
2016 (RIO DE JANEIRO, BRASILIEN)
1. CHARLOTTE DUHARDIN - VALEGRO GBR
2. ISABELL WERTH - WEIHEGOLD GER
3. KRISTINA BRÖRING SPREHE - DESPERADOS GER
LAG
1. TYSKLAND
(ISABELL WERTH - WEIHEGOLD, DOROTHEE SCHNEIDER - SHOWTIME, KRISTINA BRÖRING SPREHE - DESPERADOS, SÖNKE ROTHENBERGER - COSMO)
2. STORBRITANNIEN
(CHARLOTTE DUJARDIN - VALEGRO, CARL HESTER - NIP TUCK, FIONA BIGWOOD - ORTHILIA, SPENCER WILTON - SUPER NOVA II)
3. USA
(LAURA GRAVES - VERDADES, STEFFEN PETERS - LEGOLAS, ALLISON M BROCK - ROSEVELT, KASEY PERRY-GLASS - DUBLET)
5. SVERIGE
(TINNE VILHELMSON-SILFVÉN - DON AURIELLO, PATRIK KITTEL - DEJA, JULIETTE RAMEL - BURIEL K H, MADS HENDELIOWITZ - JIMMIE CHOO)
1. CARL BONDE - EMPEROR SWE
2. GUSTAF A BOLTENSTERN - NEPTUN SWE
3. HANS VON BLIXEN-FINECKE - MAGGIE SWE
1920 (ANTWERPEN, BELGIEN)
1. JANNE LUNDBLAD - UNO SWE
2. BERTIL SANDSTRÖM - SABEL SWE
3. HANS VON ROSEN - RUNNING SISTER SWE
1924 (PARIS, FRANKRIKE)
1. ERNST VON LINDER - PICCOLOMINI SWE
2. BERTIL SANDSTRÖM - SABEL SWE
3. XAVIER F LESAGE - PLURAMOL FRA
1928 (AMSTERDAM, HOLLAND)
1. CARL FRIEDERICH VON LANGEN - DRAUFGÄNGER GER
2. PIERRE MARION - LINON FRA
3. RAGNAR OLSON - GÜNSTLING SWE
LAG
1. TYSKLAND
(CARL FRIEDERICH VON LANGEN - DRAUFGÄNGER, HERMANN LINKENBACH - GIMPEL, EUGEN FRHR V LOTZBECK - CARACALLA)
2. SVERIGE
(RAGNAR OLSON - GÜNSTLING, JANNE LUNDBLAD - BLACKMAR, CARL BONDE - INGO)
3. HOLLAND
(JAN H VAN REEDE - HANS, PIERRE M R VERSDTEEGH - HIS EXELLENCE, GERARD W LE HEUX - VALÉRIE
1932 (LOS ANGELES, USA)
1. XAVIER F LESAGE - TAINE FRA
2. PIERRE MARION - LINON FRA
3. HIRAM E TUTTLE - OLYMPIC USA
LAG
1. FRANKRIKE
(XAVIER LESAGE - TAINE, CHARLES MARION - LINON, ANDRÉ JOUSSEAUME - SORELTA)
2. SVERIGE
(THOMAS BYSTRÖM - GULLIVER, GUSTAF ADOLF BOLTENSTERN JR - INGO, BERTIL SANDSTRÖM - KRETA)
3. USA
(HIRAM TUTTLE - OLYMPIC, ISAAC KITTS - AMERICAN LADY, ALVIN MOORE - WATER PAT)
1936 (BERLIN, TYSKLAND)
1. HEINZ POLLAY - KRONOS GER
2. FRIEDERICH GERHARD - ABSINTH GER
3. ALOIS PODHAJSKY - NERO - GDR
LAG
1. TYSKLAND
(HEINZ POLLAY - KRONOS, FRIEDERICH GERHARD - ABSINTH, HERMANN V OPPELN-BRONIKOWSKI - GIMPEL)
2. FRANKRIKE
(ANDRÉ JOUSSEAUME - FAVORITE, GERARD DE BALLORE - DEBAUCHEUR, DANIEL GILLOIS - NICOLAS)
3. SVERIGE
(GREGOR ADLERCREUTZ - TERESINA, SVEN COLLIANDER - KAL XX, FOLKE SANDSTRÖM - PERGOLA)
1948 (LONDON, STORBRITANNIEN)
1. HANS MOSER - HUMMER SUI
2. ANDRÉ JOUSSEAUME - HAPAGNON FRA
3. GUSTAF A BOLTENSTERN - TRUMPF SWE
LAG
1. FRANKRIKE
(ANDRÉ JOUSSEAUME - HARPAGNON, JEAN SAINT-FORT PAILLARD - SOUS-LES-CEPS, MAURICE BURET - SAINT QUEEN)
2. USA
(ROBERT BORG - KLINGSOR, EARL THOMSON - PANCRAFT, FRANK HENRY - RENO OVERDO)
3. PORTUGAL
(FERNANDO PAES - MATAMAS, FRANCISCO VALADAS - FEITICO, LUIS MENA E SILVA - FASCINATE)
1952 (HELSINGFORS, FINLAND)
1. HENRI ST CYR - MASTER RUFUS SWE
2. LIS HARTEL - JUBILEE DEN
3. ANDRÉ JOUSSEAUME - HARPAGNON FRA
LAG
1. SVERIGE
(HENRI ST CYR - MASTER RUFUS, GUSTAF ADOLF BOLTENSTERN JR - KREST, GEHNÄLL PERSSON - KNAUST)
2. SCHWEIZ
(GOTTFRIED TRACHSEL - KURSUS, HENRI CHAMMARTIN - WÖHLER, GUSTAV FISCHER - SOLIMAN)
3. VÄSTTYSKLAND
(HEINZ POLLAY - ANDULAR, IDA VON NAGEL - AFRIKA, FRITZ TIEDEMANN - CHRONIST)
1956 (STOCKHOLM, SVERIGE)
1. HENRI ST CYR - JULI SWE
2. LIS HARTEL - JUBILEE DEN
3. LISELOTT LINSENHOFF - ADULAR FRG
LAG
1. SVERIGE
(HENRI ST CYR - JULI, GEHNÄLL PERSSON - KNAUST, GÖSTA BOLTENSTERN JR - KREST)
2. VÄSTTYSKLAND
(LISELOTT LINSENHOFF - ANDULAR, HANNELORE WEYGAND - PERKUNOS, ANNELIESE KÜPPERS - AFRIKA)
3. SCHWEIZ
(GOTTFRIED TRACHSEL - KURSUS, HENRI CHAMMARTIN - WÖHLER, GUSTAV FISCHER - VASELLO)
1960 (ROM, ITALIEN)
1. SERGEJ FILATOV - ABSENT URS
2. GUSTAV FISCHER - WALD SUI
3. JOSEF NECKERMANN - ASBACH FRG
1964 (TOKYO, JAPAN)
1. HENRI CHAMMARTIN - WOERMAN SUI
2. HARRY BOLDT - REMUS FRG
3. SERGEJ FILATOV - ABSENT URS
LAG
1. VÄSTTYSKLAND
(HARRY BOLDT - REMUS, REINER KLIMKE - DUX, JOSEF NECKERMANN - ANTOINETTE)
2. SCHWEIZ
(HENRI CHAMMARTIN - WOERMAN, GUSTAV FISCHER - WALD, MARIANNE GOSSWEILER - STEPHAN)
3. SOVJETUNIONEN
(SERGEJ FILATOW - ABSENT, IWAN KISIMOW - ICHOR, IWAN KALITA - MOAR)
5. SVERIGE
(WILLIAM HAMILTON - DELICADO, HANS WIKNE - GASPARI, BENGT LJUNGQUIST - KARAT)
1968 (MEXICO, MEXICO)
1. IVAN KIZIMOV ICHOR URS
2. JOSEF NECKERMANN - MARIANO FRG
3. REINER KLIMKE - DUX FRG
LAG
1. VÄSTTYSKLAND
(JOSEF NECKERMANN - MARIANO, REINER KLIMKE - DUX, LISELOTT LINSENHOFF - PIAFF)
2. SOVJETUNIONEN
(IVAN KIZIMOV - ICHOR, IVAN KALITA - ABSENT, YELENA PETUSHKOVA - PEPEL)
3. SCHWEIZ
(GUSTAV FISCHER - WALD, HENRI CHAMMARTIN - WOLFDIETRICH, MARIANNE GOSSWEILER - STEPHAN)
1972 (MÜNCHEN, VÄSTTYSKLAND)
1. LISELOTT LINSENHOFF - PIAFF FRG
2. ELENA PETUSHKOVA - PEPEL URS
3. JOSEF NECKERMANN - VENETIA FRG
LAG
1. SOVJET
(JELENA PETUSCHKOWA - PEPEL, IWAN KISIMOW - ICHOR, IWAN KALITA - TARIF)
2. VÄSTTYSKLAND
(LISELOTT LINSENHOFF - PIAFF, JOSEF NECKERMANN - VENETIA, KARIN SCHLÜTER - LIOSTRO)
3. SVERIGE
(ULLA HÅKANSON - AJAX, NINNA SCHWAB - CASANOVA, MAUD VON ROSEN - LUCKY BOY)
1976 (MONTREAL, KANADA)
1. CHRISTINE STÜCKELBERGER - GRANAT SUI
2. HARRY BOLDT - WOYCECK FRG
3. REINER KLIMKE - MEHMED FRG
LAG
1. VÄSTTYSKLAND
(HARRY BOLDT - WOYCEK, REINER KLIMKE - MEHMED, GABRIELA GRILLO - ULTIMO)
2. SCHWEIZ - CHRISTINE STÜCKELBERGER - GRANAT, ULRICH LEHMANN - NIDIN, DORIS RAMSEIER - ROCH)
3. USA
(HILDA GURNEY - KEEN, DOROTHY MORKIS - KONACO, EDITH MASTER - DAHLWITZ)
1980 (MOSKVA, SOVJETUNIONEN)
1. ELISABETH THEURER - MON CHÉRIE AUT
2. YURIY KOVSHOV - IGROK URS
3. VICTOR UGRYUMOV - SHKVAL URS
LAG
1. SOVJET
(YURIY KOVSHOV - IGROK, VICTOR UGRYUMOV - SHKVAL, VJERA MISEVICH - PLOT)
2. BULGARIEN
(PETAR MANDAJIEV - CHTCHIBOR, SVETOSLAV IVANOV - ALEKO, GEORGI GADJEV - UNIMATELEN)
3. RUMÄNIEN
(ANGHELACHE DONESCU - DOR, PETRE ROSCA - DERBIST, DUMITRU VELICU - DEZEBAL)
1984 (LOS ANGELES, USA)
1. REINER KLIMKE - AHLERICH FRG
2. ANNE-GRETHE JENSEN-TÖRNBLAD - MARZOG DEN
3. OTTO HOFER - LIMANDUS SUI
LAG
1. VÄSTTYSKLAND
(HERBERT KRUG - MUSCADEUR, UWE SAUER - MONTEVIDEO, REINER KLIMKE - AHLERICH)
2. SCHWEIZ
(OTTO HOFER - LIMANDUS, CHRISTINE STÜCKELBERGER - TANSANIT, AMY-C DE BARY - AINTREE)
3. SVERIGE
(LOUISE NATHHORST - INFERNO, INGAMAY BYLUND - ALEKS, ULLA HÅKANSON - FLYINGE FLAMINGO)
1988 (SEOUL, KOREA)
1. NICOLE UPHOFF - REMBRANDT FRG
2. MARGIT OTTO CRÉPIN - CORLANDUS FRA
3. CHRISTINE STÜCKELBERGER - GAUGIN DE LULLY SUI
LAG
1. VÄSTTYSKLAND
(REINER KLIMKE - AHLREICH, ANN-KATRIN LINSENHOFF - COURAGE, MONICA THEODORESCU - GANIMEDES, NICOLE UPHOFF - REMBRANDT)
2. SCHWEIZ
(OTTO HOFER - ANDIAMO, CHRISTINE STÜCKELBERGER - GAUGIN DE LULLY, DANIEL RAMSEIER - RANDOM, SAMUEL SCHATZMANN - ROCHUS)
3. SOVJET
(YURI KOVCHOV - BAIN, OLGA KLIMKO - BUKET, NINA MENKOVA - DIKSON, ANATOLI TANKOV - IZHARSK)
11. SVERIGE
(EVA LINDSTEN - CELLO, ULLA HÅKANSON - CESAM, LOUISE NATHHORST - CHIRAC, LARS ANDERSSON - FLYINGE HERKULES)
1992 (BARCELONA, SPANIEN)
1. NICOLE UPHOFF - REMBRANDT GER
2. ISABELL WERTH - GIGOLO GER
3. KLAUS BALKENHOL - GOLDSTERN GER
LAG
1. TYSKLAND
(NICOLE UPHOFF - REMBRANDT, MONICA THEODORESCU - GRUNOX, ISABELL WERTH - GIGOLO, KLAUS BALKENHOL - GOLDSTERN)
2. HOLLAND
(ANKY VAN GRUNSVEN - OLYMPIC BONFIRE, ANNE-MARIE SANDERS - OLYMPIC MONTREUX, TINEKE BARTELS - OLYMPIC COURAGE, ELLEN BONTJE - OLYMPIC LARIUS)
3. USA
(CHARLOTTE BREDAHL - MONSIEUR, MICHAEL POULIN - GRAF GEORGE, ROBERT DOVER - LECTRON, CAROL LAVELL - GIFTED)
4. SVERIGE
(ANNICA WESTERBERG - TAKTIK, ANN BEHRENFORS - LEROY, EVA-KARIN OSCARSSON-GÖTHBERG - LILLE CLAUS, TINNE VILHELMSON - CAPRICE)
1996 (ATLANTA, USA)
1. ISABELL WERTH - GIGOLO GER
2. ANKY VAN GRUNSVEN - BONFIRE NED
3. SVEN ROTHENBERGER - WEYDEN NED
LAG
1. TYSKLAND
(ISABELL WERTH - GIGOLO, KLAUS BALKENHOL - GOLDSTERN, MONICA THEODORESCU - GRUNOX, MARTIN SCHAUDT - DURGO)
2. HOLLAND
(TINEKE BARTELS DE VRIES - BABRIA, SVEN ROTHENBERGER - WEYDEN, ANKY VAN GRUNSVEN - BONFIRE, GONNELIEN ROTHENBERGER - DONDOLO)
3. USA
(ROBERT DOVER - METALLIC, MICHELLE GIBSON - PERON, STEFFEN PETERS - UDON, GUENTER SEIDEL - GRAF GEORGE)
5. SVERIGE
(TINNE VILHELMSON - CAPRICE, ANNETTE SOLMELL - FLYINGE STRAUSS, ULLA HÅKANSON - FLYINGE BOBBY, LOUISE NATHHORST - LRF WALK ON TOP)
2000 (SYDNEY, AUSTRALIEN)
1. ANKY VAN GRUNSVEN - BONFIRE NED
2. ISABELL WERTH - GIGOLO GER
3. ULLA SALZGEBER - RUSTY GER
LAG
1. TYSKLAND
(ISABELL WERTH - GIGOLO, ALEXANDRA SIMONS DE RIDDER, CHACOMO, ULLA SALZGEBER - RUSTY, NADINE CAPELLMANN - FARBENFROH)
2. HOLLAND
(ANKY VAN GRUNSVEN - BONFIRE, ELLEN BONTJE - SILVANO, ARJEN TEEUWISSEN - GOLIATH, COBY VAN BAALEN - FERRO)
3. USA
(ROBERT DOVER - RANIER, SUSAN BLINKS - FLIM FLAM, GUENTER SEIDL - FOLTAIRE, CHRISTINE TRAURIG - ETIENNE)
9. SVERIGE
(ULLA HÅKANSON - FLYINGE BOBBY, JAN BRINK - BRIAR, TINNE VILHELMSON - CEZAR, PETHER MARKNE - AMIRAL)
2004 (ATEN, GREKLAND)
1. ANKY VAN GRUNSVEN - SALINERO NED
2. ULLA SALZGEBER - RUSTY GER
3. BEATRIZ FERRER-SALAT - BEAUVALAIS SPA
LAG
1. TYSKLAND
(HEIKE KEMMER - BONAPARTE, HUBERTUS SCHMIDT - WANSUELA SUERTE, MARTIN SCHAUDT - WELLTALL, ULLA SALZGEBER - RUSTY)
2. SPANIEN
(BEATRIZ FERRER-SALAT - BEAUVALAIS, JUAN ANTONIO JIMENEZ - GUIZO, IGNACIO RAMBLA - OLEAJE, RAFAEL SOTO - INVASOR)
3. USA
(LISA WILCOX - RELEVANT, GUENTER SEIDEL - ARAGON, DEBORAH MCDONALD - BRENTINA, ROBERT DOVER - KENNEDY)
6. SVERIGE
(LOUISE NATHHORST - GUINNESS, MINNA TELDE - SACK, TINNE VILHELMSON - JUST MICKEY, JAN BRINK - BRIAR)
2008 (PEKING, KINA)
1. ANKY VAN GRUNSVEN - SALINERO NED
2. ISABELL WERTH - SATCHMO GER
3. HEIKE KEMMER - BONAPARTE GER
LAG
1. TYSKLAND
(HEIKE KEMMER - BONAPARTE, NADINE CAPELLMANN - ELVIS, ISABELL WERTH - SATCHMO)
2. NEDERLÄNDERNA
(HANS PETER MINDERHOUD - NADINE, IMKE SCHELLEKENS-BARTELS - SUNRISE, ANKY VAN GRUNSVEN - SALINERO)
3. DANMARK
(ANNE VAN OLST - CLEARWATER, NATALIE ZU SAYN-WITTGENSTEIN - DIGBY, ANDREAS HELGSTRAND - DON SHUFRO)
4. SVERIGE
(JAN BRINK - BRIAR, TINNE VILHELMSON-SILFVÉN - SOLOS CAREX, PATRIK KITTEL - FLORESCO)
2012 (LONDON, STORBRITANNIEN)
1. CHARLOTTE DUJARDIN - VALEGRO GBR
2. ADELINDE CORNELISSEN - PARZIVAL NED
3. LAURA BECHTOLSHEIMER - MISTRAL HOJRIS GBR
LAG
1. STORBRITANNIEN
(CARL HESTER - UTHOPIA, LAURA BECHTOLSHEIMER - MISTRAL HOJRIS, CHARLOTTE DUJARDIN - VALEGRO)
2. TYSKLAND
(DOROTHEE SCHNEIDER - DIVA ROYAL, KRISTINA SPREHE - DESPERADOS, HELEN LANGEHANENBERG - DAMON HILL)
3. NEDERLÄNDERNA
(ANKY VAN GRUNSVEN - SALINERO, EDWARD GAL - UNDERCOVER, ADELINDE CORNELISSEN - PARZIVAL)
5. SVERIGE
(MINNA TELDE - SANTANA, TINNE VILHELMSON-SILFVÉN - DON AURIELLO, PATRIK KITTEL - SCANDIC)
2016 (RIO DE JANEIRO, BRASILIEN)
1. CHARLOTTE DUHARDIN - VALEGRO GBR
2. ISABELL WERTH - WEIHEGOLD GER
3. KRISTINA BRÖRING SPREHE - DESPERADOS GER
LAG
1. TYSKLAND
(ISABELL WERTH - WEIHEGOLD, DOROTHEE SCHNEIDER - SHOWTIME, KRISTINA BRÖRING SPREHE - DESPERADOS, SÖNKE ROTHENBERGER - COSMO)
2. STORBRITANNIEN
(CHARLOTTE DUJARDIN - VALEGRO, CARL HESTER - NIP TUCK, FIONA BIGWOOD - ORTHILIA, SPENCER WILTON - SUPER NOVA II)
3. USA
(LAURA GRAVES - VERDADES, STEFFEN PETERS - LEGOLAS, ALLISON M BROCK - ROSEVELT, KASEY PERRY-GLASS - DUBLET)
5. SVERIGE
(TINNE VILHELMSON-SILFVÉN - DON AURIELLO, PATRIK KITTEL - DEJA, JULIETTE RAMEL - BURIEL K H, MADS HENDELIOWITZ - JIMMIE CHOO)