ELITALLSVENSKAN HOPPNING 1997
OMGÅNG 1
SÖDRA GRUPPEN
1. TROLLEHOLMSORTENS RF
VÄSTRA GRUPPEN
1. NÄÄS RF
(Rebecca Stenson - Rialto Boy, Per-Arne Pettersson - Fame Rose, Linda Malm - Facilette Z, Tomas Fasteus - Musecko, Anna Danielsson - Colo)
MELLERSTA GRUPPEN
1. ÖREBRO FRK
ÖSTRA GRUPPEN
1. ENKÖPINGS RK
NORRA GRUPPEN
1. NÄSETS RS
(Linda Demirtok - Killigrew's Buster, Marlene Nyström - Kataleis Kokkaburra, Anna-Karin Johansson - Nothing But Ballet, Marianne Bäckström - Jay Thunder, Margareta Bäckström - Sidney)
OMGÅNG 2
SÖDRA GRUPPEN
1. TROLLEHOLSORTENS RF
(Martina Drennow - Warino, Malin Bengtsson - Ramslök, Ulf Vernberg - Fraulein, Camilla Mattsson - Joy Ride, Gunilla Persson Berg - Maratonia)
VÄSTRA GRUPPEN
1. NÄÄS RF
(Rebecca Stenson - Rialto Boy, Per-Arne Petterson - Samerose, Linda Malm - Baccara, Tomas Fasteus - Mercedes, Anna Danielsson - Colo)
MELLERSTA GRUPPEN
1. SUNDS RK
(Dan Lagerquist - Mira, Nina Claeson - Alcatraz Queen, Marielle Sjölander - Blizzard, Mikaela Sjölander - Pepps, Patrik Landén - Ebony)
ÖSTRA GRUPPEN
1. STRÖMSHOLMS RSF
(Johan Eriksson - Filipo, Lisa Fresk - Nimkillo, Lotta Emanuelsson - Lissmoyle Style, Charlie Siemerling - Crock Roll, Jens Fredricson - Isac)
NORRA GRUPPEN
1. GÄVLE RS
(Linda Halsius - Fleetwood Max, Sara Grufman - Golden Sky, Gabrielle Young-Shing - Diamond, Krister Blomqvist - Philes Pralin, Leif Hall - Imre)
OMGÅNG 3
SÖDRA GRUPPEN
1. TROLLEHOLMSORTENS RF
(Martina Drennow - Warino, Malin Bengtsson - Ramslök, Ulf Vernberg - Fraulein, Helen Hultberg - Helibantus, Gunilla Persson-Berg - Maratonia)
TILL FINAL: TROLLEHOLMSORTENS RF & HELSINGBORGS FRK
VÄSTRA GRUPPEN
1. NÄÄS RF
(Rebecca Stenson - Rialto Boy, Per-Arne Pettersson - Samerose, Linda Malm - Baccara, Tomas Fasteus - Mercedes, Anna Danielsson - Bubbling Spirit)
TILL FINAL: NÄÄS RF & HALMSTADS FRK
MELLERSTA GRUPPEN
1. ÖREBRO FRK
(Sandra von Malottke - Markebäcks Gabrielle, Lotten Bäckgren - Francis, Maria Carlebäck - Step Lightly, Eva Danielsson - Rex, Martin Jarhäll - Fantasy)
TILL FINAL: ÖREBRO FRK & SUNDS RK
ÖSTRA GRUPPEN
1. SURAHAMMARS RF
(Karin Andermyr - Cootje, Lotta Nilsson - Winnica, Pernilla Wassberg - Macho, Ann Liwing-Gustafsson - Furir, Ola Torstensson - Alph)
TILL FINAL: SURAHAMMARS RF & STRÖMSHOLMS RSF
NORRA GRUPPEN
1. NÄSETS RS
TILL FINAL: NÄSETS RS & GÄVLE RS
SÖDRA GRUPPEN
1. TROLLEHOLMSORTENS RF
VÄSTRA GRUPPEN
1. NÄÄS RF
(Rebecca Stenson - Rialto Boy, Per-Arne Pettersson - Fame Rose, Linda Malm - Facilette Z, Tomas Fasteus - Musecko, Anna Danielsson - Colo)
MELLERSTA GRUPPEN
1. ÖREBRO FRK
ÖSTRA GRUPPEN
1. ENKÖPINGS RK
NORRA GRUPPEN
1. NÄSETS RS
(Linda Demirtok - Killigrew's Buster, Marlene Nyström - Kataleis Kokkaburra, Anna-Karin Johansson - Nothing But Ballet, Marianne Bäckström - Jay Thunder, Margareta Bäckström - Sidney)
OMGÅNG 2
SÖDRA GRUPPEN
1. TROLLEHOLSORTENS RF
(Martina Drennow - Warino, Malin Bengtsson - Ramslök, Ulf Vernberg - Fraulein, Camilla Mattsson - Joy Ride, Gunilla Persson Berg - Maratonia)
VÄSTRA GRUPPEN
1. NÄÄS RF
(Rebecca Stenson - Rialto Boy, Per-Arne Petterson - Samerose, Linda Malm - Baccara, Tomas Fasteus - Mercedes, Anna Danielsson - Colo)
MELLERSTA GRUPPEN
1. SUNDS RK
(Dan Lagerquist - Mira, Nina Claeson - Alcatraz Queen, Marielle Sjölander - Blizzard, Mikaela Sjölander - Pepps, Patrik Landén - Ebony)
ÖSTRA GRUPPEN
1. STRÖMSHOLMS RSF
(Johan Eriksson - Filipo, Lisa Fresk - Nimkillo, Lotta Emanuelsson - Lissmoyle Style, Charlie Siemerling - Crock Roll, Jens Fredricson - Isac)
NORRA GRUPPEN
1. GÄVLE RS
(Linda Halsius - Fleetwood Max, Sara Grufman - Golden Sky, Gabrielle Young-Shing - Diamond, Krister Blomqvist - Philes Pralin, Leif Hall - Imre)
OMGÅNG 3
SÖDRA GRUPPEN
1. TROLLEHOLMSORTENS RF
(Martina Drennow - Warino, Malin Bengtsson - Ramslök, Ulf Vernberg - Fraulein, Helen Hultberg - Helibantus, Gunilla Persson-Berg - Maratonia)
TILL FINAL: TROLLEHOLMSORTENS RF & HELSINGBORGS FRK
VÄSTRA GRUPPEN
1. NÄÄS RF
(Rebecca Stenson - Rialto Boy, Per-Arne Pettersson - Samerose, Linda Malm - Baccara, Tomas Fasteus - Mercedes, Anna Danielsson - Bubbling Spirit)
TILL FINAL: NÄÄS RF & HALMSTADS FRK
MELLERSTA GRUPPEN
1. ÖREBRO FRK
(Sandra von Malottke - Markebäcks Gabrielle, Lotten Bäckgren - Francis, Maria Carlebäck - Step Lightly, Eva Danielsson - Rex, Martin Jarhäll - Fantasy)
TILL FINAL: ÖREBRO FRK & SUNDS RK
ÖSTRA GRUPPEN
1. SURAHAMMARS RF
(Karin Andermyr - Cootje, Lotta Nilsson - Winnica, Pernilla Wassberg - Macho, Ann Liwing-Gustafsson - Furir, Ola Torstensson - Alph)
TILL FINAL: SURAHAMMARS RF & STRÖMSHOLMS RSF
NORRA GRUPPEN
1. NÄSETS RS
TILL FINAL: NÄSETS RS & GÄVLE RS