6/10 AVELSCHAMPIONAT HOPPNING STÄVIE/FLYINGE 2001
1,20-1,25 5-års championat Breeder's Trophy Semifinal II
1. Linda Heed - Thunderbird
1. Niclas Parmler - Modesty Blaze
1. Andrea Månsson - Lucky Electra
1. Eamon Hickey - Cordoba H
1. Henrik von Eckermann - Chopin Skovgaard
1. Svante Johansson - Sambucus
1. Marianne Hansson - Barracuda
1. Magnus Österlund - Rockford I
1. Erika Lundberg - Orlando B
1. Marianne Hansson - Coram
1. Emma Wester - Liberty Rose
1. Ann Liwing - Jaqueline
1. Arnold Assarsson - Dirco Hästak 1005
1. Maria Bäckström - Cordelia
1. Emelie von Essen - Cortina
1. Niklas Arvidsson - Electrika
1. Jenny Nilsson - Clinton
1. Niclas Parmler - Handsken
19. Jacob Hellström - Pastell
20. Royne Zetterman - Isaac
1,35 A:1c 7-8-åringar Semifinal I
1. Frida Andersson - Marco Lane
2. Remigiusz Wierzbowski - Marco van Basten
3. Fredrik Linell - Irca Slipper
4. Viveca Lundbäck - Every
5. Peter Eriksson - VDL Montgomery 954
6. Christina Gustafsson - Cortland
7. Marlene Lindblad - Minerva
8. Maria Sundberg - Carlot III
9. Louise Haaga - Avalon
10. John Hickey - Stanton
11. Daniel Young-Shing - Lemag
12. Niclas Parmler - Aishling
13. Fredrik Gustafsson - Santiago
14. Per Melin - Mac Cloud
15. Ola Torstensson - Lacruut
1,25-1,30 6-års championat Breeder's Trophy Semifinal II
1. Linda Heed - Lyeke
1. Helena Lundbäck - Lady Rowena
1. Henrik Tapper - Stancia
1. Maria Sundberg - Curly Sue
1. Peter Eriksson - Havanna
1. Svante Johansson - Nostradamus 972
1. Helena Hugoson - Spender S
1. Maria Grane - True Illusion
1. Anna Danielsson - Chelsie
10. Eva Sunnanväder - Stravinsky B
10. Arnold Assarsson - Shy Guy
12. Agnetha Lindelöw - Cappucino
12. Linda Malm - Utopia
12. Tobias Grönberg - Sir Standi
12. Susanne Blomqvist - Treat Me Nice
12. Pär-Ola Nyström - Valliant
12. Remigiusz Wierzbowski - Lovely Opus
18. Henrik von Eckermann - James Joyce
19. Magnus Österlund - Nupilot 1009
19. Johanna Lundh - Gullwing
19. Piia Pantsu - Cool On
19. Eamon Hickey - Caramella B
1,20-1,25 5-års championat Breeder's Trophy Semifinal II
1. Linda Heed - Thunderbird
1. Niclas Parmler - Modesty Blaze
1. Andrea Månsson - Lucky Electra
1. Eamon Hickey - Cordoba H
1. Henrik von Eckermann - Chopin Skovgaard
1. Svante Johansson - Sambucus
1. Marianne Hansson - Barracuda
1. Magnus Österlund - Rockford I
1. Erika Lundberg - Orlando B
1. Marianne Hansson - Coram
1. Emma Wester - Liberty Rose
1. Ann Liwing - Jaquline
1. Arnold Assarsson - Dirco Hästak 1005
1. Maria Bäckström - Cordelia
1. Emelie von Essen - Cortina
1. Niklas Arvidsson - Electrika
1. Jenny Nilsson - Clinton
1. Niclas Parmler - Handsken
19. Jacob Hellström - Pastell
20. Royne Zetterman - Isaac
1,00 4-års championat Semifinal
1. Niclas Parmler - Shine of Light
2. Jacob Hellström - Corette
3. Henrik Tapper - Martell
4. Magnus Österlund - Locatelli 1008
5. Eamon Hickey - Primero A
6. Anette Tukk-Skedebäck - Celine
7. Pernilla Wassberg - Curant
8. Niklas Jonsson - Amorina
8. Niklas Arvidsson - Cagancho
10. Olof Smith - Leo Minor
11. Henrik Tapper - Cavalry Twills
12. Martin Jarhäll - Percynality
13. Svante Johansson - La Candy
14. Hanna Karlsson - Leonardo B
15. Helena Hugoson - Fargo
16. Emelie von Essen - Tsara
17. Lina Svanberg - Okella
18. Jerzy Kielbasa - Stand By
19. Arnold Assarsson - Euro Hästak
19. Helena Torstensson - Ducati
1,25-1,30 6-års championat Breeder's Trophy Semifinal II
1. Linda Heed - Lyeke
1. Helena Lundbäck - Lady Rowena
1. Henrik Tapper - Stancia
1. Maria Sundberg - Curly Sue
1. Peter Eriksson - Havanna
1. Svante Johansson - Nostradamus 972
1. Helena Hugoson - Spender S
1. Maria Grane - True Illusion
1. Anna Danielsson - Chelsie
10. Eva Sunnanväder - Stravinsky B
10. Arnold Assarsson - Shy Guy
12. Agnetha Lindelöw - Cappucino
12. Linda Malm - Utopia
12. Tobias Grönberg - Sir Standi
12. Susanne Blomqvist - Treat Me Nice
12. Pär-Ola Nyström - Valliant
12. Remigiusz Wierzbowski - Lovely Opus
18. Henrik von Eckermann - James Joyce
19. Magnus Österlund - Nupilot 1009
19. Johanna Lundh - Gullwing
19. Piia Pantsu - Cool On
19. Eamon Hickey - Caramella B
1,40 A:0 7-8-åriga hästar Semifinal II
1. Viveca Lundbäck - Every
2. Remigiusz Wierzbowski - Marco van Basten
3. John Hickey - Stanton
4. Peter Eriksson - VDL Montgomery 954
5. Maria Sundberg - Carlot III
1,10 4-års championat Final
1. Jacob Hellström - Corette
2. Niclas Parmler - Shine of Light
3. Niklas Jonsson - Amorina
4. Niklas Arvidsson - Cagancho
5. Henrik Tapper - Martell
6. Anette Tukk-Skedebäck - Celine
7. Magnus Österlund - Locatelli 1008
8. Henrik Tapper - Cavalry Twills
9. Svante Johansson - La Candy
9. Eamon Hickey - Primero A
11. Pernilla Wassberg - Curant
12. Jerzy Kielbasa - Stand By
13. Olof Smith - Leo Minor
14. Arnold Assarsson - Euro Hästak
15. Helena Hugoson - Fargo
16. Helena Torstensson - Ducati
17. Martin Jarhäll - Percynality
18. Lina Svanberg - Okella
19. Hanna Karlsson - Leonardo B
20. Emelie von Essen - Tsara
1,45 A:1a 7-8-åringar Final
1. Niclas Parmler - Aishling
2. Louise Haaga - Avalon
3. Viveca Lundbäck - Every
4. Marlene Lindblad - Minerva
5. Eva Sunnanväder - Amanda
6. Frida Andersson - Marco Lane
7. Christina Gustafsson - Cortland
8. Remigiusz Wierzbowski - Marco van Basten
9. Daniel Young-Shing - Lemag
10. Peter Eriksson - VDL Montgomery 954
11. John Hickey - Stanton
12. Per Melin - Mac Cloud
13. Emma Wester - Carnegie Flight
14. Fredrik Linell - Irca Slipper
15. Fredrik Gustafsson - Santiago
1,25 A:1a 5-års championat Breeder's Trophy Final
1. Svante Johansson - Sambucus
2. Arnold Assarsson - Dirco Hästak 1005
3. Marianne Hansson - Barracuda
4. Royne Zetterman - Isaac
5. Magnus Österlund - Rockford I
6. Linda Heed - Thunderbird
7. Jenny Nilsson - Clinton
8. Niclas Parmler - Handsken
9. Erika Lundberg - Orlando B
10. Ann Liwing - Jaqueline
11. Niklas Arvidsson - Electrika
12. Jacob Hellström - Pastell
13. Eamon Hickey - Cordoba H
14. Henrik von Eckermann - Chopin Skovgaard
15. Maria Bäckström - Cordelia
16. Emma Wester - Liberty Rose
17. Andrea Månsson - Lucky Electra
18. Niclas Parmler - Modesty Blaze
19. Emelie von Essen - Cortina
20. Marianne Hansson - Coram
1,35 A:1b 6-års championat Breeder's Trophy Final
1. Eva Sunnanväder - Stravinsky B
2. Maria Grane - True Illusion
3. Johanna Lundh - Gullwing
4. Linda Heed - Lyeke
5. Helena Hugoson - Spender S
6. Anna Danielsson - Chelsie
7. Svante Johansson - Nostradamus 972
8. Piia Pantsu - Cool On
9. Agnetha Lindelöw - Cappucino
10. Pär-Ola Nyström - Valliant
11. Susanne Blomqvist - Treat Me Nice
12. Arnold Assarsson - Shy Guy
13. Helena Lundbäck - Lady Rowena
14. Remigiusz Wierzbowski - Lovely Opus
15. Henrik von Eckermann - James Joyce
16. Tobias Grönberg - Sir Standi
17. Peter Eriksson - Havanna
18. Linda Malm - Utopia
19. Henrik Tapper - Stancia
20. Maria Sundberg - Curly Sue
1. Linda Heed - Thunderbird
1. Niclas Parmler - Modesty Blaze
1. Andrea Månsson - Lucky Electra
1. Eamon Hickey - Cordoba H
1. Henrik von Eckermann - Chopin Skovgaard
1. Svante Johansson - Sambucus
1. Marianne Hansson - Barracuda
1. Magnus Österlund - Rockford I
1. Erika Lundberg - Orlando B
1. Marianne Hansson - Coram
1. Emma Wester - Liberty Rose
1. Ann Liwing - Jaqueline
1. Arnold Assarsson - Dirco Hästak 1005
1. Maria Bäckström - Cordelia
1. Emelie von Essen - Cortina
1. Niklas Arvidsson - Electrika
1. Jenny Nilsson - Clinton
1. Niclas Parmler - Handsken
19. Jacob Hellström - Pastell
20. Royne Zetterman - Isaac
1,35 A:1c 7-8-åringar Semifinal I
1. Frida Andersson - Marco Lane
2. Remigiusz Wierzbowski - Marco van Basten
3. Fredrik Linell - Irca Slipper
4. Viveca Lundbäck - Every
5. Peter Eriksson - VDL Montgomery 954
6. Christina Gustafsson - Cortland
7. Marlene Lindblad - Minerva
8. Maria Sundberg - Carlot III
9. Louise Haaga - Avalon
10. John Hickey - Stanton
11. Daniel Young-Shing - Lemag
12. Niclas Parmler - Aishling
13. Fredrik Gustafsson - Santiago
14. Per Melin - Mac Cloud
15. Ola Torstensson - Lacruut
1,25-1,30 6-års championat Breeder's Trophy Semifinal II
1. Linda Heed - Lyeke
1. Helena Lundbäck - Lady Rowena
1. Henrik Tapper - Stancia
1. Maria Sundberg - Curly Sue
1. Peter Eriksson - Havanna
1. Svante Johansson - Nostradamus 972
1. Helena Hugoson - Spender S
1. Maria Grane - True Illusion
1. Anna Danielsson - Chelsie
10. Eva Sunnanväder - Stravinsky B
10. Arnold Assarsson - Shy Guy
12. Agnetha Lindelöw - Cappucino
12. Linda Malm - Utopia
12. Tobias Grönberg - Sir Standi
12. Susanne Blomqvist - Treat Me Nice
12. Pär-Ola Nyström - Valliant
12. Remigiusz Wierzbowski - Lovely Opus
18. Henrik von Eckermann - James Joyce
19. Magnus Österlund - Nupilot 1009
19. Johanna Lundh - Gullwing
19. Piia Pantsu - Cool On
19. Eamon Hickey - Caramella B
1,20-1,25 5-års championat Breeder's Trophy Semifinal II
1. Linda Heed - Thunderbird
1. Niclas Parmler - Modesty Blaze
1. Andrea Månsson - Lucky Electra
1. Eamon Hickey - Cordoba H
1. Henrik von Eckermann - Chopin Skovgaard
1. Svante Johansson - Sambucus
1. Marianne Hansson - Barracuda
1. Magnus Österlund - Rockford I
1. Erika Lundberg - Orlando B
1. Marianne Hansson - Coram
1. Emma Wester - Liberty Rose
1. Ann Liwing - Jaquline
1. Arnold Assarsson - Dirco Hästak 1005
1. Maria Bäckström - Cordelia
1. Emelie von Essen - Cortina
1. Niklas Arvidsson - Electrika
1. Jenny Nilsson - Clinton
1. Niclas Parmler - Handsken
19. Jacob Hellström - Pastell
20. Royne Zetterman - Isaac
1,00 4-års championat Semifinal
1. Niclas Parmler - Shine of Light
2. Jacob Hellström - Corette
3. Henrik Tapper - Martell
4. Magnus Österlund - Locatelli 1008
5. Eamon Hickey - Primero A
6. Anette Tukk-Skedebäck - Celine
7. Pernilla Wassberg - Curant
8. Niklas Jonsson - Amorina
8. Niklas Arvidsson - Cagancho
10. Olof Smith - Leo Minor
11. Henrik Tapper - Cavalry Twills
12. Martin Jarhäll - Percynality
13. Svante Johansson - La Candy
14. Hanna Karlsson - Leonardo B
15. Helena Hugoson - Fargo
16. Emelie von Essen - Tsara
17. Lina Svanberg - Okella
18. Jerzy Kielbasa - Stand By
19. Arnold Assarsson - Euro Hästak
19. Helena Torstensson - Ducati
1,25-1,30 6-års championat Breeder's Trophy Semifinal II
1. Linda Heed - Lyeke
1. Helena Lundbäck - Lady Rowena
1. Henrik Tapper - Stancia
1. Maria Sundberg - Curly Sue
1. Peter Eriksson - Havanna
1. Svante Johansson - Nostradamus 972
1. Helena Hugoson - Spender S
1. Maria Grane - True Illusion
1. Anna Danielsson - Chelsie
10. Eva Sunnanväder - Stravinsky B
10. Arnold Assarsson - Shy Guy
12. Agnetha Lindelöw - Cappucino
12. Linda Malm - Utopia
12. Tobias Grönberg - Sir Standi
12. Susanne Blomqvist - Treat Me Nice
12. Pär-Ola Nyström - Valliant
12. Remigiusz Wierzbowski - Lovely Opus
18. Henrik von Eckermann - James Joyce
19. Magnus Österlund - Nupilot 1009
19. Johanna Lundh - Gullwing
19. Piia Pantsu - Cool On
19. Eamon Hickey - Caramella B
1,40 A:0 7-8-åriga hästar Semifinal II
1. Viveca Lundbäck - Every
2. Remigiusz Wierzbowski - Marco van Basten
3. John Hickey - Stanton
4. Peter Eriksson - VDL Montgomery 954
5. Maria Sundberg - Carlot III
1,10 4-års championat Final
1. Jacob Hellström - Corette
2. Niclas Parmler - Shine of Light
3. Niklas Jonsson - Amorina
4. Niklas Arvidsson - Cagancho
5. Henrik Tapper - Martell
6. Anette Tukk-Skedebäck - Celine
7. Magnus Österlund - Locatelli 1008
8. Henrik Tapper - Cavalry Twills
9. Svante Johansson - La Candy
9. Eamon Hickey - Primero A
11. Pernilla Wassberg - Curant
12. Jerzy Kielbasa - Stand By
13. Olof Smith - Leo Minor
14. Arnold Assarsson - Euro Hästak
15. Helena Hugoson - Fargo
16. Helena Torstensson - Ducati
17. Martin Jarhäll - Percynality
18. Lina Svanberg - Okella
19. Hanna Karlsson - Leonardo B
20. Emelie von Essen - Tsara
1,45 A:1a 7-8-åringar Final
1. Niclas Parmler - Aishling
2. Louise Haaga - Avalon
3. Viveca Lundbäck - Every
4. Marlene Lindblad - Minerva
5. Eva Sunnanväder - Amanda
6. Frida Andersson - Marco Lane
7. Christina Gustafsson - Cortland
8. Remigiusz Wierzbowski - Marco van Basten
9. Daniel Young-Shing - Lemag
10. Peter Eriksson - VDL Montgomery 954
11. John Hickey - Stanton
12. Per Melin - Mac Cloud
13. Emma Wester - Carnegie Flight
14. Fredrik Linell - Irca Slipper
15. Fredrik Gustafsson - Santiago
1,25 A:1a 5-års championat Breeder's Trophy Final
1. Svante Johansson - Sambucus
2. Arnold Assarsson - Dirco Hästak 1005
3. Marianne Hansson - Barracuda
4. Royne Zetterman - Isaac
5. Magnus Österlund - Rockford I
6. Linda Heed - Thunderbird
7. Jenny Nilsson - Clinton
8. Niclas Parmler - Handsken
9. Erika Lundberg - Orlando B
10. Ann Liwing - Jaqueline
11. Niklas Arvidsson - Electrika
12. Jacob Hellström - Pastell
13. Eamon Hickey - Cordoba H
14. Henrik von Eckermann - Chopin Skovgaard
15. Maria Bäckström - Cordelia
16. Emma Wester - Liberty Rose
17. Andrea Månsson - Lucky Electra
18. Niclas Parmler - Modesty Blaze
19. Emelie von Essen - Cortina
20. Marianne Hansson - Coram
1,35 A:1b 6-års championat Breeder's Trophy Final
1. Eva Sunnanväder - Stravinsky B
2. Maria Grane - True Illusion
3. Johanna Lundh - Gullwing
4. Linda Heed - Lyeke
5. Helena Hugoson - Spender S
6. Anna Danielsson - Chelsie
7. Svante Johansson - Nostradamus 972
8. Piia Pantsu - Cool On
9. Agnetha Lindelöw - Cappucino
10. Pär-Ola Nyström - Valliant
11. Susanne Blomqvist - Treat Me Nice
12. Arnold Assarsson - Shy Guy
13. Helena Lundbäck - Lady Rowena
14. Remigiusz Wierzbowski - Lovely Opus
15. Henrik von Eckermann - James Joyce
16. Tobias Grönberg - Sir Standi
17. Peter Eriksson - Havanna
18. Linda Malm - Utopia
19. Henrik Tapper - Stancia
20. Maria Sundberg - Curly Sue