6-10/8 INTERNATIONELL HOPPNING STOCKHOLM 1952
Msv A bed A
1. Löjtnant P D'Inzeo - Brando ITA
2. Löjtnant S Oppes - Meteore ITA
3. Löjtnant R D'Inzeo - Litargirio xx
4. Herr T d'Oriola - Aiglonne xx
5. Överste A Molineuvo - Discutido ARG
6. Löjtnant B Pernot du Breuil - Tramantone FRA
7. Löjtnant P D'Inzeo - Fiano xx ITA
8. Överste E Oliviera de Menezes - Anhangá BRA
9. Löjtnant P D'Inzeo - Uruguay ITA
10. Herr T d'Oriola - Ali Baba xx FRA
Msv A bed B
1. Löjtnant B Pernot du Breuil - Tourbillon xx
2. Herr J d'Orgeix - Arlequin D xx
3. Herr T d'Oriola - Aiglonne xx
4. Kapten P R G Ferreira - Bibelot BRA
5. Löjtnant P D'Inzeo - Uruguay ITA
6. Överste A Molinuevo - Canguro ARG
7. Kapten Karl-Åke Hultberg - Ismed SWE
8. Fröken B Bach - Vixen DEN
9. Löjtnant P D'Inzeo - Brando ITA
10. Kapten P R G Ferreira - Iluso BRA
Svår A bed A
1. Överste H Mariles - Petrolero xx MEX
2. Löjtnant P D'Inzeo - Uruguay ITA
3. Överste H Mariles - Chilmana MEX
3. Herr F Thiedemann - Original Holsatia GER
3. Dr S Dellacha - Santa Fé ARG
3. Överste A Molinuevo - Ramito ARG
7. Herr M T d'Oriola - Tramontane FRA
Svår B bed A
1. Överste A Molinuevo - Canguro ARG
2. Kapten V Carrillo - Resorte II xx MEX
3. Herr T d'Oriola - Ali Baba xx FRA
4. Överste A Molinuevo - Discutido ARG
5. Löjtnant R D'Inzeo - Litargirio xx ITA
6. Herr J D'Orgeix - Arlequin D xx FRA
7. Löjtnant R D'Inzeo - Merano ITA
8. Herr F Thiedemann - Meteor GER
9. Herr F Thiedemann - Original Holsatia GER
Msv A bed B
1. Löjtnant B Pernot du Breuil - Tourbillon xx FRA
2. Löjtnant P D'Inzeo - Brando ITA
3. Överste A Molinuevo - Discutido ARG
4. Löjtnant Dag Nätterqvist - Orkan SWE
5. Överste E Oliviera de Menezes - Biguá BRA
6. Kapten de Couët de Lorry - Rat d'Asturies FRA
7. Löjtnant R D'Inzeo - Merano ITA
8. Överste A Molinuevo - Canguro ARG
9. Fru B Asker - Erna Swe
Svår B bed A Lagtävling
1. ARGENTINA
(Överste A Molinuevo - Discutido, Doktor S Dellacha - Santa Fé, Major C Sagasta - Bon Vin, Kapten J Canaves - Ramito)
2. TYSKLAND
(Herr H H Evers - Baden, Herr G Höltig - Fink, Herr F Thiedemann - Meteor)
3. FRANKRIKE
(Herr T d'Oriola - Ali Baba xx, Löjtnant B Pernot du Breuil - Tourbillon xx, Kapten de Couët de Lorry - Ukase, Herr J d'Orgeix - Tramontane)
Barriärhoppning
1. Herr F Thiedemann - Meteor GER
2. Herr F Thiedemann - Original Holsatia GER
3. Löjtnant P D'Inzeo - Brando ITA
4. Doktor S Dellacha - Santa Fé ARG
4. Löjtnant P D'Inzeo - Litargirio xx ITA
4. Kapten de Couët de Lorry - Ukase FRA
Msv A bed A
1. Löjtnant L Wijnbladh - Baccarat
2. Sergeant J Abrahamsson - Indian
3. Löjtnant Greve G Lewenhaupt - Dan
4. Löjtnant Dag Nätterqvist - Boett
5. Löjtnant Greve G Lewenhaupt - Pandur
Msv B bed A
1. Ryttmästare H Rasmussen - Bogatir
2. Kapten Friherre C H von Essen - Gazell
3. Ryttmästare Kurt Wiksell - Lambella
4. Löjtnant Friherre G De Geer - Amonika
5. Kapten S Grape - Tzar
6. Löjtnant Greve G Lewenhaupt - Pandur
7. Kapten J Rosengren - Kosack
8. Löjtnant K G Holm - Orkan
9. Direktör T Eliasson - Grand Prix
Msv B Lagtävlan
1. Kungliga Göta artilleriregemente
(Löjtnant B Demin - Labrador, Kapten G Palm - Kuno, Kapten J Rosengren - Kosack, Kapten O Kjellander - Nestor)
2. Kungliga Norrlands dragonregemente
(Ryttmästare Kurt Wiksell - Lambella, Ryttmästare Å Reuterhäll - Djafar, Ryttmästare J Key - Diago, Löjtnant Dag Nätterqvist - Jeton)
3. Kungliga Södra Skånska infanteriregementet
(Löjtnant Greve G Lewenhaupt - Dan, Löjtnant N O Lindner - Eskapad, Major M Bruzelius - Bolero, Löjtnant D Wijkander - Earl)
LA Lagtävlan
1. Kungliga Göta artilleriregemente
(Sergeant K E Larsson - Lord, Sergeant S Björkdahl - Margaux, Sergeant T I Nyberg - Juan, Sergeant R Nordhed - Liverpool)
2. Kungliga Norrlands dragonregemente
(Förv O Rosengren - Hispano, Styckjunkare N Tuwesson - Santos, Sergeant A E Björk - Nova, Sergeant K F Eriksson - Humor)
Msv B bed B
1. Ryttmästare Kurt Wiksell - Lambella
2. Major G Areskoug - Magnum
3. Fru B Asker - Erna
4. Ryttmästare Å Reuterhäll - Djafar
5. Löjtnant L Wijnbladh - Baccarat
6. Ryttmästare E Hedenstierna - Drott
7. Ryttmästare K A Ljungquist - Troll
8. Major M Bruzelius - Satyr
9. Ryttmästare J Key - Orvieto
LA bed B
1. Kapten S Grape - Matador
2. Fru K Grimberg - Älga
3. Överste S Berggren - Opus
4. Major G Areskoug - Magnum
5. Ryttmästare Å Reuterhäll - Djafar
6. Kapten O Kjellander - Nestor
7. Kapten Friherre C H von Essen - Gazell
8. Sergeant R Nordhed - Lord
9. Kapten O Barkander - Benito
10. Kapten C G Westrell - Manus
LA bed A
1. Löjtnant N O Lindner - Kluck
2. Sergeant G Hals - Cardy
3. Löjtnant Dag Nätterqvist - Jabal
4. Sergeant K F Eriksson - Duff
5. Kapten C G Westrell - Bessy
6. Sergeant T I Nyberg - Juan
7. Kapten G Zachrisson - Hyacint
8. Sergeant A G Brandels - Clox
9. Sergeant R Nordhed - Liverpool
10. Löjtnant R Meyer - Spader
1. Löjtnant P D'Inzeo - Brando ITA
2. Löjtnant S Oppes - Meteore ITA
3. Löjtnant R D'Inzeo - Litargirio xx
4. Herr T d'Oriola - Aiglonne xx
5. Överste A Molineuvo - Discutido ARG
6. Löjtnant B Pernot du Breuil - Tramantone FRA
7. Löjtnant P D'Inzeo - Fiano xx ITA
8. Överste E Oliviera de Menezes - Anhangá BRA
9. Löjtnant P D'Inzeo - Uruguay ITA
10. Herr T d'Oriola - Ali Baba xx FRA
Msv A bed B
1. Löjtnant B Pernot du Breuil - Tourbillon xx
2. Herr J d'Orgeix - Arlequin D xx
3. Herr T d'Oriola - Aiglonne xx
4. Kapten P R G Ferreira - Bibelot BRA
5. Löjtnant P D'Inzeo - Uruguay ITA
6. Överste A Molinuevo - Canguro ARG
7. Kapten Karl-Åke Hultberg - Ismed SWE
8. Fröken B Bach - Vixen DEN
9. Löjtnant P D'Inzeo - Brando ITA
10. Kapten P R G Ferreira - Iluso BRA
Svår A bed A
1. Överste H Mariles - Petrolero xx MEX
2. Löjtnant P D'Inzeo - Uruguay ITA
3. Överste H Mariles - Chilmana MEX
3. Herr F Thiedemann - Original Holsatia GER
3. Dr S Dellacha - Santa Fé ARG
3. Överste A Molinuevo - Ramito ARG
7. Herr M T d'Oriola - Tramontane FRA
Svår B bed A
1. Överste A Molinuevo - Canguro ARG
2. Kapten V Carrillo - Resorte II xx MEX
3. Herr T d'Oriola - Ali Baba xx FRA
4. Överste A Molinuevo - Discutido ARG
5. Löjtnant R D'Inzeo - Litargirio xx ITA
6. Herr J D'Orgeix - Arlequin D xx FRA
7. Löjtnant R D'Inzeo - Merano ITA
8. Herr F Thiedemann - Meteor GER
9. Herr F Thiedemann - Original Holsatia GER
Msv A bed B
1. Löjtnant B Pernot du Breuil - Tourbillon xx FRA
2. Löjtnant P D'Inzeo - Brando ITA
3. Överste A Molinuevo - Discutido ARG
4. Löjtnant Dag Nätterqvist - Orkan SWE
5. Överste E Oliviera de Menezes - Biguá BRA
6. Kapten de Couët de Lorry - Rat d'Asturies FRA
7. Löjtnant R D'Inzeo - Merano ITA
8. Överste A Molinuevo - Canguro ARG
9. Fru B Asker - Erna Swe
Svår B bed A Lagtävling
1. ARGENTINA
(Överste A Molinuevo - Discutido, Doktor S Dellacha - Santa Fé, Major C Sagasta - Bon Vin, Kapten J Canaves - Ramito)
2. TYSKLAND
(Herr H H Evers - Baden, Herr G Höltig - Fink, Herr F Thiedemann - Meteor)
3. FRANKRIKE
(Herr T d'Oriola - Ali Baba xx, Löjtnant B Pernot du Breuil - Tourbillon xx, Kapten de Couët de Lorry - Ukase, Herr J d'Orgeix - Tramontane)
Barriärhoppning
1. Herr F Thiedemann - Meteor GER
2. Herr F Thiedemann - Original Holsatia GER
3. Löjtnant P D'Inzeo - Brando ITA
4. Doktor S Dellacha - Santa Fé ARG
4. Löjtnant P D'Inzeo - Litargirio xx ITA
4. Kapten de Couët de Lorry - Ukase FRA
Msv A bed A
1. Löjtnant L Wijnbladh - Baccarat
2. Sergeant J Abrahamsson - Indian
3. Löjtnant Greve G Lewenhaupt - Dan
4. Löjtnant Dag Nätterqvist - Boett
5. Löjtnant Greve G Lewenhaupt - Pandur
Msv B bed A
1. Ryttmästare H Rasmussen - Bogatir
2. Kapten Friherre C H von Essen - Gazell
3. Ryttmästare Kurt Wiksell - Lambella
4. Löjtnant Friherre G De Geer - Amonika
5. Kapten S Grape - Tzar
6. Löjtnant Greve G Lewenhaupt - Pandur
7. Kapten J Rosengren - Kosack
8. Löjtnant K G Holm - Orkan
9. Direktör T Eliasson - Grand Prix
Msv B Lagtävlan
1. Kungliga Göta artilleriregemente
(Löjtnant B Demin - Labrador, Kapten G Palm - Kuno, Kapten J Rosengren - Kosack, Kapten O Kjellander - Nestor)
2. Kungliga Norrlands dragonregemente
(Ryttmästare Kurt Wiksell - Lambella, Ryttmästare Å Reuterhäll - Djafar, Ryttmästare J Key - Diago, Löjtnant Dag Nätterqvist - Jeton)
3. Kungliga Södra Skånska infanteriregementet
(Löjtnant Greve G Lewenhaupt - Dan, Löjtnant N O Lindner - Eskapad, Major M Bruzelius - Bolero, Löjtnant D Wijkander - Earl)
LA Lagtävlan
1. Kungliga Göta artilleriregemente
(Sergeant K E Larsson - Lord, Sergeant S Björkdahl - Margaux, Sergeant T I Nyberg - Juan, Sergeant R Nordhed - Liverpool)
2. Kungliga Norrlands dragonregemente
(Förv O Rosengren - Hispano, Styckjunkare N Tuwesson - Santos, Sergeant A E Björk - Nova, Sergeant K F Eriksson - Humor)
Msv B bed B
1. Ryttmästare Kurt Wiksell - Lambella
2. Major G Areskoug - Magnum
3. Fru B Asker - Erna
4. Ryttmästare Å Reuterhäll - Djafar
5. Löjtnant L Wijnbladh - Baccarat
6. Ryttmästare E Hedenstierna - Drott
7. Ryttmästare K A Ljungquist - Troll
8. Major M Bruzelius - Satyr
9. Ryttmästare J Key - Orvieto
LA bed B
1. Kapten S Grape - Matador
2. Fru K Grimberg - Älga
3. Överste S Berggren - Opus
4. Major G Areskoug - Magnum
5. Ryttmästare Å Reuterhäll - Djafar
6. Kapten O Kjellander - Nestor
7. Kapten Friherre C H von Essen - Gazell
8. Sergeant R Nordhed - Lord
9. Kapten O Barkander - Benito
10. Kapten C G Westrell - Manus
LA bed A
1. Löjtnant N O Lindner - Kluck
2. Sergeant G Hals - Cardy
3. Löjtnant Dag Nätterqvist - Jabal
4. Sergeant K F Eriksson - Duff
5. Kapten C G Westrell - Bessy
6. Sergeant T I Nyberg - Juan
7. Kapten G Zachrisson - Hyacint
8. Sergeant A G Brandels - Clox
9. Sergeant R Nordhed - Liverpool
10. Löjtnant R Meyer - Spader