14-16/5 HOPPNING STOCKHOLM 1954
Svår B bed B Prins Gustaf Adolfs Memorial
1. Dag Nätterqvist - Orkan
2. Dag Nätterqvist - Pandur
3. Gunnar Palm - Lurifax
4. Tor Eliasson - Grand Prix
5. Nils-Olof Lindner - Kluck
Msv A bed A Prinsessan Sibyllas Hederspris
1. Dag Nätterqvist - Pandur
2. C Strömfelt - Faq
3. C T Eriksson - Juan
3. S Lundberg - Grane
3. C Smith - Tzar
3. E Falk - Mercedes
3. Nils-Olof Lindner - Kluck
3. Nils-Olof Lindner - Eskapad
3. G Zachrisson - Hyacinth
Msv B bed A
1. S Lundberg - Grane
2. C Strömfelt - Faq
3. L O Berglund - Roquette
4. Hans von Blixen-Finecke - Jubal
5. U Dahlgren - Maritza
6. G Jägerbäck - Cyklon
7. R Andersson - Sunrise
8. Sven Littorin - Felicita
9. K Lindforss - Tora
LA bed A
1. B Fardstedt - Carina
2. K Lindforss - Tora
3. L O Berglund - Roquette
4. H Johansson - Apache
5. Mary Gripenstedt - Blaumädel
6. W Hutchinson-Kay - Nepal
7. T Nelson - Filur
8. Tor Burman - Picon
9. S Nordenstam - Jassy
10. Olle Kjellander - Nestor
Msv B Lagtävlan för svenska offiverare
1. KUNGLIGA NORRLANDS DRAGONREGEMENTE
(I Berg - Eclair, C Strömfelt - Faq, Tor Burman - Lex, J Key - Diago)
2. KUNGLIGA SÖDRA SKÅNSKA INFANTERIREGEMENTET
(C Nordström - Elan, G Ulfsparre - Flight, Nils-Olof Lindner - Kluck, F Wrede - Eskapad)
3. KUNGLIGA LIVREGEMENTETS HUSARER
(Hans von Blixen-Finecke - Jubal, E Sörensen - Chasseur, T Nelson - Filur, G Malmström - Hanseman)
LA Lagtävlan för svenska underofficerare
1. KUNGLIGA NORRLANDS DRAGONREGEMENTE
(Folke Frölén - Djalar, K Lindforss - Roquade, S Lundberg - Grane, B Sandqvist - Tora)
2. KUNGLIGA GÖTA ARTILLERIREGEMENTE
(I Nyberg - Labrador, Roland Nordhed - Liverpool, E Falk - Mercedes, C T Eriksson - Juan)
3. KUNGLIGA LIVREGEMENTETS HUSARER
(P A Karlström - Aladdin, E Fridlundh - Egoist, T Sjöberg - Fritjoff, B Johansson - Haidi)
Barriärhoppning
1. C Smith - Tzar
2. Tor Eliasson - Grand Prix
3. Dag Nätterqvist - Orkan
Höjd & Breddhoppning
1. Dag Nätterqvist - Pandur 1,93x1,93m
1. Dag Nätterqvist - Orkan 1,93x1,93m
3. C Smith - Tzar 1,85x1,85m
LA bed A Duellhoppning
1. Tor Eliasson - Grand Prix
2. Gustaf De Geer - Amonika
3. Tor Burman - Lex
4. B Fardstedt - Carina
5. Å Dahlin - Hugin
6. Hans-Helge Rasmussen - Bogatir
1. Dag Nätterqvist - Orkan
2. Dag Nätterqvist - Pandur
3. Gunnar Palm - Lurifax
4. Tor Eliasson - Grand Prix
5. Nils-Olof Lindner - Kluck
Msv A bed A Prinsessan Sibyllas Hederspris
1. Dag Nätterqvist - Pandur
2. C Strömfelt - Faq
3. C T Eriksson - Juan
3. S Lundberg - Grane
3. C Smith - Tzar
3. E Falk - Mercedes
3. Nils-Olof Lindner - Kluck
3. Nils-Olof Lindner - Eskapad
3. G Zachrisson - Hyacinth
Msv B bed A
1. S Lundberg - Grane
2. C Strömfelt - Faq
3. L O Berglund - Roquette
4. Hans von Blixen-Finecke - Jubal
5. U Dahlgren - Maritza
6. G Jägerbäck - Cyklon
7. R Andersson - Sunrise
8. Sven Littorin - Felicita
9. K Lindforss - Tora
LA bed A
1. B Fardstedt - Carina
2. K Lindforss - Tora
3. L O Berglund - Roquette
4. H Johansson - Apache
5. Mary Gripenstedt - Blaumädel
6. W Hutchinson-Kay - Nepal
7. T Nelson - Filur
8. Tor Burman - Picon
9. S Nordenstam - Jassy
10. Olle Kjellander - Nestor
Msv B Lagtävlan för svenska offiverare
1. KUNGLIGA NORRLANDS DRAGONREGEMENTE
(I Berg - Eclair, C Strömfelt - Faq, Tor Burman - Lex, J Key - Diago)
2. KUNGLIGA SÖDRA SKÅNSKA INFANTERIREGEMENTET
(C Nordström - Elan, G Ulfsparre - Flight, Nils-Olof Lindner - Kluck, F Wrede - Eskapad)
3. KUNGLIGA LIVREGEMENTETS HUSARER
(Hans von Blixen-Finecke - Jubal, E Sörensen - Chasseur, T Nelson - Filur, G Malmström - Hanseman)
LA Lagtävlan för svenska underofficerare
1. KUNGLIGA NORRLANDS DRAGONREGEMENTE
(Folke Frölén - Djalar, K Lindforss - Roquade, S Lundberg - Grane, B Sandqvist - Tora)
2. KUNGLIGA GÖTA ARTILLERIREGEMENTE
(I Nyberg - Labrador, Roland Nordhed - Liverpool, E Falk - Mercedes, C T Eriksson - Juan)
3. KUNGLIGA LIVREGEMENTETS HUSARER
(P A Karlström - Aladdin, E Fridlundh - Egoist, T Sjöberg - Fritjoff, B Johansson - Haidi)
Barriärhoppning
1. C Smith - Tzar
2. Tor Eliasson - Grand Prix
3. Dag Nätterqvist - Orkan
Höjd & Breddhoppning
1. Dag Nätterqvist - Pandur 1,93x1,93m
1. Dag Nätterqvist - Orkan 1,93x1,93m
3. C Smith - Tzar 1,85x1,85m
LA bed A Duellhoppning
1. Tor Eliasson - Grand Prix
2. Gustaf De Geer - Amonika
3. Tor Burman - Lex
4. B Fardstedt - Carina
5. Å Dahlin - Hugin
6. Hans-Helge Rasmussen - Bogatir